Doğduğum andan itibaren fotoğrafla iç içeydim. (1976)  Çocukluğumda babam durmadan fotoğraflarımızı çekerdi. Hatta bunun çok doğal birşey olduğunu, her ailede birinin mutlaka sürekli ev halkını, eşini dostunu fotoğrafladığını sanırdım. Ta ki ortaokulda olduğum yaşlarımda, arkadaşlarımın çocukluk resimlerinin sayılı olduğunu öğrenene kadar. :)

Görsel anlatım benim için hep çok önemliydi. Bu dili kullanınca başka hiçbir dil'e gerek kalmıyor. Tüm dünya ile iletişim kurabiliyorsunuz. Ortaokul ve lise süresince resimler yaptım. 13 yaşındayken ilk karma sergime katıldım. Görsel komposizyon ve anlatımım  bu dönemde gelişti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi  Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden uzun bir öğrencilik hayatı ile 2003 Şubat ayında mezun oldum. Tasarım'ın insan hayatındaki herşeyi etkilediğini, ve doğru yapıldığı zaman doğru amaca ulaşacağını burada öğrendim.

Filmli makinem ile daha çok amatör çekimler yapabiliyordum. Sınırlı olmak yaratıcılığımı da sınırlıyordu. İlk dijital fotoğraf makinemi babam aldı. Ve onunla içli dışlı olmaya başladım. Bedenimin bir parçası haline gelmişti. Benim için anılar çok değerliydi, ve onları en iyi saklama yolunun fotoğraflamak olduğunu zaten biliyordum. Dijitalle bu çok daha kolay olmuştu. Görsel tasarımlar yapıyordum. Görsel iletişim tasarımı konusunda kendimi geliştirdim. Üniversite yıllarımda hatta daha sonrasında bu yolla kendimi geçindirdim. Teknoloji sürekli gelişiyordu ben de ona yetişmeye çalıştım, hala devam ediyorum.

Öğreneceklerim elbette bitmemişti, ama artık kendimi  tamamen fotoğrafa yönlendirmek için tam anlamıyla hazır hissediyordum. İşte bu dönemde de bazı fotoğraflarım çeşitli gazetelerde ismimle yayınlandı. Çok mutluydum. Artık hayattan keyif alacağım aracın fotoğraf olduğundan iyice emindim.

Benim için önemli olan insanları, yaşayışlarını, kültürlerini, en önemlisi duygularını fotoğrafla yansıtmak, bu şekilde anılarıma kaydetmek.. Çektiğim  fotoğraf tarzına "Belgesel Fotoğrafçılık" da diyebiliriz. Anları ve anıları kendi anladığım şekliyle görüntüleme ve bunları tek karede anlatma çabası müthiş bir keyif benim için.

www.cerentuncer.net© 2008 Ceren Tuncer tarafından tüm hakları saklıdır.
Web sitesinin hiç bir bölümü izinsiz kopyalanamaz, değiştirilemez veya yayınlanamaz.